Pazar, Eylül 19, 2021
Kızılay Web Banner 728X090
Ana SayfaBağcılar Meydan’a Srebrenitsa şehitliği yapıldı
Array

Bağcılar Meydan’a Srebrenitsa şehitliği yapıldı

İSTANBUL, – Srebrenitsa Soykırımı’nda hayatını kaybeden 8 bin 372 Müslüman Boşnak, Bağcılar Belediyesi’nin ev sahipliğinde düzenlenen bir törenle anıldı. Soykırımı unutmamak ve unutturmamak için Bağcılar Meydan’a sembolik Srebrenitsa şehitliği yapıldı. Konferans ve belgesel gösterimleriyle soykırımın perde arkasının anlatıldığı gecede şehitler için de dua edildi.

Bağcılar Belediyesi’nin ev sahipliğinde gerçekleşen anma etkinliğine aralarında Uluslararası Demokratlar Birliği, Sivas Bosna Sancak Derneği’nin de bulunduğu çok sayıda sivil toplum kuruluşu destek verdi.

HER ZAMAN BOSNALI KARDEŞLERİMİZİN YANINDA OLDUK

Hayatını kaybedenleri rahmetle anan Bağcılar Belediye Başkanı Lokman Çağırıcı ise “Bundan 26 yıl önce Avrupa’nın göbeğinde insanlığın nasıl soykırıma tabi tutulduğunu dünya maalesef seyretmişti. İkinci dünya savaşından sonra yaşanan en büyük insanlık trajedisi olarak da aynı zamanda tarihe geçmişti. Kurucu belediye başkanımız Feyzullah Kıyıklık ağabeyimizle 1992 yılında Bağcılar ilçe olduğu andan itibaren Bosna’yla bağlarımız daha da güçlenmeye başlamıştı. Her zamanda ve mekanda Bosnalı kardeşlerimizin yanında olduk. Lojistik ve insani yardımların Bosna’ya ulaştırılmasında Bağcılar gerçekten büyük önem taşıyordu ve büyük emek sarf etmiştik. İki ülke arasında ilişkilerin geliştirilmesi amacıyla faaliyetlerimiz bugün de devam ediyor” dedi.

Çocukluğunun savaşta bombalar altında geçtiğini söyleyen Uluslararası Demokratlar Birliği Bosna Hersek Başkanı Emine Seceroviç Kaslı da “1995 yılında savaşın sonlarında Türkiye’ye mülteci olarak geldim ve şu anda 35 yaşındayım. Bu kadar yıl geçmesine rağmen şehrimden hala tabutları uğurluyoruz. Ne yazık ki binden fazla insanımız Srebrenitsa’da hala kayıp. Daha kaç yıl o tabutları uğurlayacağız bilmiyoruz. Bu soykırımı işleyenler bunu inkar ediyorlar. O tabutların boş olduğunu iddia ediyorlar. Bu yüzden bu etkinlikler önemli. Çünkü oradaki insanlar ne yaşadıysa sadece Müslüman olduğu için yaşadı. Bu yüzden bu hepimizin meselesi” diye konuştu.

Konuşmalardan sonra soykırımı anlatan belgesel izlendi. Ardından meydandaki herkesin iştirakiyle şehitler için toplu dua edildi. Anma etkinliğine; Bağcılar Kaymakamı Mustafa Eldivan, İlçe Milli Eğitim Müdürü Mustafa Yılmaz, İlçe Gençlik ve Spor Müdürü Kemal Hürcan, İlçe Müftüsü Celal Büyük, Sivas Bosna Sancak Dernek Başkanı Erol Sevim, önceki dönem Cumhurbaşkanı danışmanı Davut Nuriler, siyasi parti temsilcileri, Türkiye’de okuyan Bosna Hersekli öğrenciler, Bağcılar’daki izciler ve vatandaşlar da katıldı.

En güncel doğru bilgiler haberist.net farkıyla sunulmuştur.

Son Dakika İstanbul Haberleri için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments