Pazar, Eylül 19, 2021
Kızılay Web Banner 728X090
Ana SayfaAstrolojiSon dakika siyaset: Bakan Pakdemirli, Diyarbakır'daki baraj açılışları ve dolgu bitirme merasiminde...

Son dakika siyaset: Bakan Pakdemirli, Diyarbakır’daki baraj açılışları ve dolgu bitirme merasiminde konuştu Açıklaması

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, son 18 senede 600 baraj inşa ettiklerini, 1,8 milyon hektar araziyi suya kavuşturduklarını belirterek, “Son 2,5 senede Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’yle de 72 baraj, 80 gölet ve bent, 225 sulama kuruluşu, 46 içme suyu kuruluşu, 45 HES başta olmak üzere toplam 973 kuruluşu hizmete aldık.” dedi.

Bakan Pakdemirli, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın Vahdettin Köşkü’nden canlı irtibatla iştirak ettiği Diyarbakır-Silvan Barajı Gövde Dolgu Çalışması Bitirilmesi Töreni ile Ergani Barajı, Başlar Barajı ve Ergani İçme Suyu Arıtma Kuruluşu Açılış Töreni’nde son 18 senede Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın liderliğinde 81 şehrin tamamını memba niteliğinde suya kavuşturduklarını, bereketli Anadolu topraklarını da çağdaş sulama sistemleriyle buluşturduklarını söyledi.

Türkiye’nin su zengini bir ülke olmadığını, kurak ve yarı kurak coğrafyada yaşadıklarını dile getiren Pakdemirli, son senelerde küresel ısınmanın tesirlerini de ciddi biçimde sezmeye başladıklarını, bu sebeple kaynaklardaki her bir damla suyu değerlendirmek ve faydalı kullanmak için Bakanlık olarak var eforlarıyla çalıştıklarını bildirdi.

“Son 18 senede 600 baraj inşa ettik, 1,8 milyon hektar araziyi suya kavuşturduk. Son 2,5 senede Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’yle de 72 baraj, 80 gölet ve bent, 225 sulama kuruluşu, 46 içme suyu kuruluşu, 45 HES başta olmak üzere toplam 973 kuruluşu hizmete aldık.” diyen Pakdemirli, geçen sene salgına karşın Ilısu Prof. Dr. Veysel Eroğlu Barajı, Kars Barajı ve Sulaması, Konya Ovası 1, 2. ve 3. kısım sulamaları, Hatay-Reyhanlı ve Gaziantep-Doğanpınar Barajı gibi ülkenin ehemmiyetli sulama yatırımlarını bitirdiklerini anlattı.

İstanbul’un senelik su gereksiniminin 7 katı

Bakanlık olarak 2021’i “Su ve Sulama Yatırımlarında Hücum Seneyi” olarak tanımladıklarını ve çalışmalarını süratlendirdiklerini kaydolan Pakdemirli, sulama yatırım bütçesini 2,4 kat çoğalışla 15,3 milyar liraya çıkardıklarını belirtti.

Bakan Pakdemirli, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Bu sene takribî 1,6 milyon dekar araziyi sulamaya açmayı amaçlıyoruz. Ayrıca 25 yer altı barajımız hazır. Bunu 2023’e kadar 150’ye eriştirmeyi amaçlıyoruz. Sayın Cumhurbaşkanım, bugün Diyarbakır’da toplam 3 kuruluşu hizmete alıyoruz ve aynı zamanda Güneydoğu Anadolu Projesinin en kilit projelerinden biri olan Silvan Barajı’nın gövde dolgu çalışmasını bitiriyoruz. 7,3 milyar metreküp depolama hacmine sahip Silvan Barajı Projesi, Atatürk Barajı sulamasından sonra ülkemizin en büyük ikinci sulama projesidir. Esastan 175,5 metre yüksekliği ile kaya dolgu baraj tipinde ülkemizin ve Avrupa’nın azami barajıdır. Silvan Barajı’nın büyüklüğünü kısaca anlatmak gerekirse barajda depolanacak su, İstanbul’un senelik su gereksiniminin 7 katı kadar olacaktır. Barajın yüksekliği, katları 3 metre olan 60 katlı bir gökdelene denktir. 177 kilometrekare yüzey alanı ile Elazığ’da bulunan 85 kilometrekarelik Hazar Gölü’nün iki katı yüzey alanına sahiptir.”

Bugüne kadar gövde dolgu inşası kapsamındaki tüm işleri bitirdiklerini, sene içinde baraj gövdesinin ön surat beton kaplama çalışmalarına başlayacaklarını bildiren Pakdemirli, baraj inşası sırasında terör atakları sebebiyle şehit olan tüm çalışma dostlarını rahmetle yemini.

2022 senesinde bitirilmesini tasarladıkları Silvan Barajı’yla Diyarbakır ve

Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin ciddi sihrime ivmesi tutacağına dikkati sürükleyen Pakdemirli, sulama inşaatları bitene kadar enerji de üretecek Silvan Barajı’nın zamanla enerji imali eksiltilerek sulama suyu ölçüsünün 1,8 milyon metreküpe çıkarılacağını anlattı.

Silvan Barajı’nın kanal ve depolama kuruluşlarının bitirilmesiyle 2,4 milyon dekar araziyi, öbür bir ifadeyle takribî 5 milyon futbol sahası kadar alanı sulayacağına işaret eden Pakdemirli, proje bitirildiğinde ekonomiye senelik 1,9 milyar lira katkı ve takribî 305 bin bireye istihdam sağlanacağını söyledi.

Başlar Barajı

Bugün bulundukları konumdan kuş uçuşu 39 km uzaklıktaki Başlar Barajı’nın da açılışını yapacaklarını dile getiren Pakdemirli, 30 metre gövde yüksekliği ve 29 milyon metreküp depolama hacmine sahip Başlar Barajı’ndan Bismil ve Silvan ilçelerinin yararlanacağını ifade etti.

Sulama yatırımlarının yüzde 26’sının bitirildiğini, proje sonunda toplam 38 bin 200 dekar alanın sulamaya açılacağını belirten Pakdemirli, projenin bitirilmesiyle senelik 30 milyon liranın üzerinde net kazanç çoğalışı ve 5 bin bireye istihdam sağlanacağına işaret etti.

Ergani Barajı ve İçme Suyu Arıtma Kuruluşu

Bakan Pakdemirli, Ergani ilçesinde de 2 ehemmiyetli kuruluşun açılışını yapacaklarını, bunların Ergani Barajı ve Ergani İçme ve Arıtma Suyu Kuruluşu olduğunu ifade ederek, 15 milyon metreküp su depolama hacmine sahip Ergani Barajı’nın hizmete girmesiyle bu sene sulama projesinin de yaşama geçeceğini söyledi.

Proje sayesinde 19 bin dekar arazinin sulanacağını dile getiren Pakdemirli, laflarını şöyle bitirdi:

“2 bin 500 bireye iş olanağı ve ekonomiye senelik 13 milyon lira ilave katkı sağlanacaktır. Ergani İçme ve Arıtma Suyu Kuruluşu ile Dicle Barajı’ndan gelen suları arıtarak yurttaşımıza sunacağız. Ergani’nin içme suyu lüzumu 10 milyon metreküptür. 126 milyon liraya mülk olan bu kuruluş sayesinde Ergani ve köyleri 16 milyon metreküp içme suyuna kavuşacak ve 2045 senesine kadar içme suyu lüzumu karşılanmış olacaktır. Diyarbakır’daki tam sulama yatırımlarının şehrimize ve bölgemize hayırlar ve faydalar getirmesini diliyorum.”

Merasime AK Parti Diyarbakır milletvekilleri Oya Eronat, Mehdi Eker ve Ebubekir Bal, DSİ Genel Müdür Vekili Kaya Yıldız, AK Parti Şehir Başkanı Süleyman Serdar Budak ve Milliyetçi Hareket Partisi Şehir Başkanı Cihan Kayaalp katıldı.

Kaynak: Anadolu Ajansı / Hasan Şanlı

En güncel doğru bilgiler haberist.net farkıyla sunulmuştur.

Son Dakika İstanbul Haberleri için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Ayrıca son dakika haberler içinde bu siteyi de ziyaret edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments