Pazar, Eylül 19, 2021
Kızılay Web Banner 728X090
Ana SayfaAstrolojiTürkiye için tarihi gün! Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılımıyla ilk ulusal fırkateyn denize indirildi

Türkiye için tarihi gün! Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın katılımıyla ilk ulusal fırkateyn denize indirildi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İstanbul Tersane Komutanlığında, MİLGEM Projesinin 5’inci gemisi olan İstanbul F-515 Fırkateyni’nin Denize İniş Merasimi ve Pakistan MİLGEM Korvet Projesi 3’üncü Gemi İlk Kaynak Merasimi’ne katıldı.

Erdoğan’ın açıklamalarından satır başları:

“Bugün tarihten süzülüp gelen Türkiye-Pakistan kardeşliğini bir adım daha öteye taşıyoruz. Pakistanlı kardeşlerimizle korunma sanayi alanında çok ciddi potansiyelimizin olduğunu biliyoruz. Pakistan da oldukça güçlü coğrafyada. Terör örgütleriyle çaba ediyor. İki kardeş ülkenin birbirine sunabileceği çok ciddi katkılar olduğunu inanıyorum. Korunma alanında eforlu bağımsız ve teknolojik bakımdan yeterli olmayan ulusların geleceklerine güvenle bakabilmeleri muhtemel değildir.

“ATTIĞIMIZ HER ADIMDA BASKIYLA KARŞILAŞTIK”

Türkiye ulusal güvenliğini garanti etmek, arkadaşlarını da gözetmek için caydırıcılığını had safhada yakalamaktadır. Kıbrıs sebebiyle uğradığımız ambargoları daha dün gibi anımsıyoruz. Periyodik bakım için yolladığımız uçakları bile bu yarıyılda geri alamadık. Bize teslim edilmeyen uçaklar için hangarda gizleme fiyatı ödemek zorunda kaldık. Suriye ve Doğu Akdeniz’deki korunma çabamıza kadar ulusal güvenliğimizi gözetmek için attığımız her adımda baskıyla karşılaştık. İddia sahibi olmak bununla mütenasip olanak sahibi olmak çok çalışmayı gerektirir. Biz dünyaya karşı lafı olan bir ulusuz.

Türkiye için tarihi gün! Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılımıyla ilk milli fırkateyn denize indiriliyor

“ASKERİ AÇIDAN EFORLU OLMAK SEÇİM DEĞİL GEREKLİLİKTİR”

Askeri, ekonomik ve diplomatik bakımdan eforlu olmak bizim için seçimden öte bir gerekliliktir. 2002 senesinden itibaren ulusallık ve yerliliğin azami seviyeye çıkarılması için her türlü seferberliği yaptık. 2002 senesinde 62 proje yürütülürken bugün bu sayı 700’e yanaştı. Bütçesi 5.5 milyar doları ancak bulan projeleri 11 katlık çoğalışla 60 milyar dolarlık proje hacmine eriştirdik. 75 milyar dolarlık bir büyüklüğe ihalelerle erişiyoruz. Korunma sanayi alanında çalışan şirket sayımız 56’dan 1500’e çıktı. 1 milyar dolarlık ciro sayıyı 11 milyar doları buldu. İhracatımız ise 248 milyon dolar seviyesinden 3 milyar doları aşan noktaya geldi. Askeri gemi sektöründe de 3 kıtada 9 ülkeye 3 milyar doları bulan deniz platformları ihraç ettik.

Türkiye için tarihi gün! Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılımıyla ilk milli fırkateyn denize indirildi

“KENDİ SAVAŞ GEMİSİNİ YAPAN 10 ÜLKENİN İÇİNDEYİZ”

Kara ve deniz vasıtalarında kendimizle beraber arkadaş ve bağlaşıkların gereksinimlerini karşılayan bir ülke haline geldik. Kendi savaş gemisini yapan 10 ülke içinde yer alıyoruz. İHA, SİHA imalinde dünyanın ilk 3-4 ülkesi arasındayız. İçimizdeki aymazların tüm karalama kampanyalarına karşın hava vasıtalarımız tüm dünyada gıpta ile takdir ediliyor. Türk SİHA’ları elde ettikleri galibiyetlerle harp usullerini değiştiriyoruz. Libya’da oradaki savaşın akışını değiştirmiştir. SİHA’ların göz dolduran galibiyetleriyle beraber öbür mahsullere de alaka çoğalıyor.

Türkiye için tarihi gün! Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılımıyla ilk milli fırkateyn denize indirildi

“MAKÛS KOMŞULAR BİZİ KONUT SAHİBİ YAPTI”

Makûs komşular bizi konut sahibi yaptı. Önümüzde ciddi mesafe bulunuyor. Misalin kamera, güya arkadaşız, NATO’da birlikteyiz. Kamera istiyoruz, kamera vermiyor. Niçin, “Sen niçin Ermenistan’la savaşıyorsun.” Ermenistan arkadaşlarıma saldırıyor, elimizden gelen takviyeyi vermek zorundayız. NATO’da birlikte değilmiyiz? Birlikteyiz. Niçin böyle bir yaklaşım yapıyorsun. Hamdolsun bunu da kendimiz üretir hale geldik.

Tüm ihtimallerimizi, bilgi birikimimizi en faal biçimde değerlendirmeye çalıştık. Bunu bir adım daha öteye taşımamız gerekiyor. Yetersizlikleri hızla gidermeliyiz.

Türkiye için tarihi gün! Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılımıyla ilk milli fırkateyn denize indirildi

“TASARILARIMIZIN OMURGASI ULUSAL OLANAKLARA KATLANMALIDIR”

Bilginin çok süratli bir biçimde dağıldığı bilgiye erişmenin basitleştiği asırda yaşamanın avantajlarını çok iyi değerlendirmeliyiz. Kesinlikle kendi işletmelerimizi kendi ulusal kuruluşlarımızı seçim etmek birinci önceliğimizdir. Özellikle de dışardan temin yoluna gitsek dahi tasarılarımızın omurgası ulusal olanaklara katlanmalıdır. Tüm bu hususlarda SSB, üniversite, SAGE, STM gibi kuruluşlarımıza iş düşüyor.

“İSTANBUL FIRKAYEYNİNİ 2023’TE DENİZ GÜÇLERİNE KAZANDIRACAĞIZ”

Bugün MİLGEM projesinin 5. gemisi İstanbul’u suyla mavi denizle buluşturuyoruz. İnşaası süren projede STM’nin altında 150’den fazla sistem için 80 etrafında alt yüklenici misyon yapıyor. Korvet sınıfı gemilerde yüzde 70 yerlilik, İstanbul gemimizde bunu yüzde 75’e çıkarmamız memnuniyet vericidir. İstanbul Fırkateynimizi 2023 tarihinde deniz güçleri komutanlığına kazandırmayı hedefliyoruz. Geleceğe de hazırlanıyoruz. Yüksek teknoloji gerektiren sistemleri yaşama geçirmeyi hedefliyoruz. Korkut pespaye irtifa hava sistemini Gökdeniz’i İstanbul Fırkateyni ile stoka alacağız.

“ULUSAL DİKEY ATIM SİSTEMİ İLK KERE KULLANILACAK”

Geliştirmesi süren ulusal dikey atım sistemini İstanbul Fırkateyninde ilk kere kullanacağız. Ulusal gemi savar sistemimiz Atmaca’yı gemilere entegre etmeye başladık. Bu gemimizde de olacak. Bu yıl içinde test ve eğitim gemimiz Ufuk’u, yeniden bu yıl içinde İHA, SİHA’larla donatacağımız Anadolu’yu önümüzdeki sene denizaltı Piri Reis’i 2023’te İstanbul Fırkateyn’ini deniz güçlerimize kazandıracağız.

6 yeni tip denizaltımızı her sene birer tane olmak üzere hizmete alacağız. Denizaltı platformlarından uçak gemilerine kadar muhtelif deniz platformlarının ileri teknolojiye sahip yerli ve ulusal silah ve sensörlerle geliştirilmesini ve ihracatını amaçlıyoruz. Anadolu gemimizden sonra yerli ve ulusal olarak tasarlayacağımız uçak gemimiz bizi bu anlamda en üst lige taşıyacaktır. Hızla bunun adımını atacağız.

Üç tarafı denizlerle çevrili bir ülke olarak kendimizi bu anlamda devamlı geliştirmek, ileri teknolojilerle altyapımızı geliştirmek zorundayız. Bunu da bütüncül bakış açısıyla hakikatleştirebiliriz. Bunların emeli ülkemizi yalnızca askeri açıdan değil, ekonomik açıdan da dışarıya bağlı kılmaktır. Merhum Nuri Demirağ, Vecihi Hürkuş gibi teşebbüsçülerin projelerini dinamitleyenler bugün de değişik söylemlerle eylemlerini sürdürüyorlar. Yeni Türkiye, büyük eforlu Türkiye var.”

Türkiye için tarihi gün! Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılımıyla ilk milli fırkateyn denize indirildi
En güncel doğru bilgiler haberist.net farkıyla sunulmuştur.

Son Dakika İstanbul Haberleri için sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Ayrıca son dakika haberler içinde bu siteyi de ziyaret edebilirsiniz.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisment -

Most Popular

Recent Comments